Mikovy cesty po světě - stránky nezávislého cestování Poslední aktualizace:  Neděle, 9. května 2004 
Domů
Návrat na začátek.
Cesta do Indie 97
Začátky
Jak to vše začalo v jednom jídelním voze Českých drah.
Kdo jsme
Kdo se nechal přemluvit a jel?
Naše rady
Spousta užitečných rad a postřehů.
Deník
Jednoduchý popis cesty včetně jedné usměvné povídky.
Mapy
Klikací mapy z indického subkontinentu.
Fotky
Náhledy a fotky z cestou navštívených zěmí. 55 fotek.
Zajímavosti
Zajimavá NEJ z Indie a naší cesty.
Malý pomocník

Ostatní

Napište, aktualizujte
E-mail - Chcete se poradit? Něco dodat?

Návštěvní kniha
Zapsat se? Okomentovat? Pochválit? Zkritizovat?...

Přidat k oblíbeným!
Kliknutím na odkaz přidáte tuto stránku k oblíbeným.

 
PO ZEMI AŽ DO INDIE

N A Š E    R A D Y

aneb několik informací o Indii, které se ti mohou hodit.

  Peníze
Smlouvání
Hotely
Jídlo
Počasí
Jazyk
Víza
Ambasády
Povolení do různých oblastí
Co nezapomenout
Telefon
Časová zóna
Elektrika
Zpět letadlem
Kuriozity
Očkování + zdraví + léky
Odkazy


Cesta tam aneb
do Indie za
84 USD
Zvolili jsme jižní variantu, jak se dostat do Indie. Velikou pomůckou nám byli kamarádi, kteří tuto cestu již absolvovali a pasáž z průvodce "Evropa s prázdnou kapsou", kde v části nazvané "Cesta na východ (Indie)" je tato pozemní trasa dost dobře zpracovaná.
Vyšla v roce 93/94 u nakladatelství které si bohužel nepomatuji.

A teď jak jsme jeli :
  • Z Prahy po D1 stopem do Brna.
  • Po D2 do Bratislavy.
  • Přes přechod Rajka do Maďarska a poté přes Györ, Budapešť do Oradey. Až sem, do Oradey (Rumunsko) jsme jeli stopem.
  • Úsek Oradea-Bukurešť jedeme přes noc vlakem za 170 Kč (prý jsou dnes dvojnasobné ceny)
  • Z Bukurešťe do tureckého Istanbulu frčíme busem společnosti EZ MURAT , kterou nejezděte, jsou tam přímo u nádraží dva jiní přepravci. Platili jsme 28 USD. (v té době to bylo 200 000 lei). Cesta trvala 18 hodin.
  • Z Istanbulu jezdi spousta společností do Teheránu, na Sultanahmetu o nabídky zakopnete na každém rohu. Jedeme za 25 UDS s Arya Tours, trvá to 50 hodin. Odezd mají od tramvajové zastávky Laleli (u university). Jinak jsme zde dvě noci zůstali, spali jsme v čistém a levném Orient Youth Hostelu za 5 USD se snídaní. Je na Akbiyik Cad 13.
  • Po úmorné cestě relaxujeme i v Teheránu. Spíme bohužel u známého, takže hotel vám nedoporučím. Nenapsal jsem si ani na jaké nádraží nás dovezli, ani odkud jsme odjížděli, takže vlastně ani nevim proč to sem píšu... Snad jen že nejlepší přepravní sploečnosti jsou SAYROSAFAR IRAN a IRAN PEYMA. Kupujeme lístky do Esfahánu a pak do Zahedánu. (stále Írán)
  • Zde 100 km na hranice s Pákistánem zdoláváme v taxíku za 3 USD na osobu.
  • Do Quety jedeme přes noc mikrobusem za 5,5 USD.
  • Ráno kupujeme v Quetě lístky na vlak do Lahore. Druhá třída stojí 250 Kč. Dá se to ale sehnat o 50 % levněji, stačí na to jakákoli studentská průkazka (ISIC).
  • Z Lahore je to na indické hranice coby kamenem dohodil a zbytek doskákal... Za třičtvtě hoďky a 1,2 USD jsme tam taxikem. A konečně v Indii !

    Celkové náklady na jízdné byly 84 USD (oproti 100 USD očekávaným) na osobu.
Statistika Přibližně jsme celkem urazili 22 500 km.

Z toho:
Autobusem6016 km
Vlakem5171 km
Lodí 4829 m
Rikšou 300 km
Taxíkem350 km
Na koni4 km
Stopem800 km
Výtahem asi 171 m
Pěšky 705km
Na kole 12km
Metrem40 km
Letadlem9097 km


Peníze Zásadně měnit na černém trhu, kurs se liší až o 10 %. Nejlepší kurs je za sto dolarové bankovky. Nejlepší peníze na cestu jsou dolary, snad jen v Turecku frčí německé marky, protože hodně turků maká v Německu.
Peníze se v Indii na rupky vyměnit musí, protože jinou měnu tam ani nevezmou. Udaj z léta 97 : oficálně 1 USD=35 Rs, na černo až 42 Rs.
Pozor na natrhlé bankovky, nikdy si je nenechte vrátit. Nevadí když je uprostřed díra (to Indové rádi sešívají pakly bankovek k sobě), ale natrženou nikdo nevezme. Taky je místním zvykem, že nikdo nemá drobné nazpět.
Z hlediska krádeže je dobré mít trochu peněz v cestovních šecích, alespoň na cestu domů. Ty se ovšem mění v bance dle oficiálního kursu. Neměli jsme problém udat AmEx ani City Bank šeky.

Pozor na dovoz rupíí z ciziny !! Do Indiie se nesmí dovážet ani vyvážet jejich měna. Limit je myslími 750 Rs. Čili, pokud měníte jinde, dobře to schovejte !!! Letištní taxa je 300 Rs pro opuštění země.


Smlouvání Vždy se smlouvá ! Poprvé vyřčená částka se musí stazit alespoň o polovinu. To platí speciálně když se hledá třeba hotel - když se nedohodnu, odejdu, na stejné ulici je stejně dalších 100 hotelů...
Dobrou pomůckou je nový kvalitní průvodce, kde jsou přibližné ceny uvedeny - v našem případě šesté vydání Lonely Planetu.
Většina potravin má na obalu M.R.P. (Maximal Retail Price), což je nejvyšší cena za kterou nakupujte.


Hotely Na výběr je ze spousty, levných a celkem přijatelných pokojů.
Ceny jsou v rozmezí 40-150 Rs za dvojlůžkový pokoj s příslušenstvím(v létě ).
Ceny jsou nejvyšší v zimě, kdy je sezóna, během léta padají dolů až o tři čtvrtiny.
Je záhodné si vždy před nastěhováním pokoj prohlédnout, zkontrolovat jestli teče voda, zjistit check-out ....


Jídlo Je hodně levné. Nemá tedy cenu cokoliv tahat z domu.
Je také poměrně pálivé, ale dá se na to zvyknout. (a taky, že se spustí rýma a vyhrknou slzy do očí).
Dobře se dá najíst z THALI, které většinou funguje na systému All you can eat. Sestává se z rýže, čočky (DHAL), zeleniny s brambory (SABDŽI + ALU), placek (ČAPATI) a často jogurtu, který je dobrý na zahnání pálivosti. Cibule (PYAZ) se přidává k jídlu zdarma. Thali stojí od 9 do 25 Rs.
Jako přesnídávka na ulici jsou dobré SAMUSI, což je těstový trojúhelníček naplněný brambory a zeleninou, a osmažený. Tento trojúhelníček prodávaný u každé restaurace je za 2-3 rupky.
Místní oblíbený nápoj - čaj ( CHAI ) je vařen najednou v konvici s těmito ingridiencemi : voda, mléko, drcený čaj a cukr. Stoji okolo 2 až 3 rupek .
Taky nezapomeňte zkusit sladké LASSI, které se míchá z tvrarohu, mléka, cukru a ledu.
Špagety, zde čínské jídlo, najdete v jídelním lístku pod názvem CHOWMEIN.
Balená voda se prodává v litrových lahvích a dá se sehnat od Rs 8. (M.R.P.je vetšinou do Rs 12). Ve velkých městech je voda sice upravovaná, ale chuťově stojí za hovno. Jinak jsme vodu upravovali chemicky - prášky PHAR-X AQUA a ke konci taky převařovali.
Pivo je drahé, a není dobré. Od nás si vysloužilo přezdívku " melounové". Hodně států Indie má prohibici. Minulý rok k nim přibila Haryana. Oblíbení jsou "melouni" značek KINGFISHER, BULLET... Pro srovnání : v Goe 650-ti ml Kingfisher stál kolem 30 Rs.
V Goe je jinak k dostání levný alkohol, místní hnusná pálenka se jmenuje FENNI. Při koupi jsme byli ujištěni, že má 42%. Zatímco na etiketě stálo 25%, po ochutnání odhadujeme maximálně 4%.


Počasí Se dělí na tři sezóny. Horké, deštivé a chladné.Horké - únor až červen, sucho, prašno, 45 °C. Deštivé - červen až říjen, monzun = bláto, horko a vlhko. Chladné - říjen až unor, 20 °C; - 30 °C, nejlepší doba pro cestování.
Tím nechci nikoho odradit od cesty do Indie v letních měsících. Není to tak strašné, dá se pohybovat v oblasti deštného stínu a velikou výhodou je menší počet turistů a nižší ceny. Jinak se dá toto období v pohodě přežít na severu v horách či v suchém Radžastánu.


Jazyk Indie má 15 jazyků uznaných ústavou, z nichž Hindu je nerozšířenější. Angličtnou mluví skoro všichni, takže komunikace není problém. Však to taky byla do padesátých let britská kolonie.


Víza Nové informace o získávání víz pro Slováky od Petera

Indie:
Vystavení indického turistického trvá týden, je potřeba vyplnit formulář, přidat dvě fotky a 1000 Kč.
Vízum je jednovstupné a platí tři měsíce od vstupu. Pokud plánujete navštívit nějaké zakázané oblasti, pokuste se obdržet povolení od ambasády při vydání víza (třeba Andamanské ostrovy).

Pakistán:
Na vydaní víza jsou třeba dvě fota, vyplněný formulář a výpis z banky, potvzující zůstatek USD 1300.
Vydaní víza je zdarma. Vydává se průjezní vízum, je třeba tedy mít první vízum indické.

Írán:
Vízum teď stojí 600 Kč (údaj z 19.11.98). Vydává se po listopadovém odvolání íránského velvyslance po začátku vysílání Svoboné Evropy. Vízum se posílá na schválení do Teheránu, počítejte tedy s15 dny až jedním měsícem na schválení !!
Vízum lze dostat pro individuální turistiku jen průjezní, a to na 5 dní. A to až po obdržení víza pakistánského.

Turecko:
Vízum se kupuje při překročení hranic. Stojí USD 10 nebo DM 20.

Z výše popsaného je tedy patrné, že víza se získavají v tomhle pořadí: indické > pakistánské > iránské

Přidáno 19.11.98:
Od letoška prý jde i toto : iránské >pakistánské > indické
Při podaní žádosti o íranské si nechat pas, zatím si vyřídit pákistánské. Pákistanské dají bez indického pokud žádáte o pobytové a ne o tranzitní, finanční podmínky jsou stejné jako u tranzitního (výpis na 1300 USD). Íranské vízum je hotové za 15 dní.



Plánujete-li to zkusit z Indie do Tibetu, na pražském čínském velvyslanectví prý moc šancí na vydání povolení není. Z doslechu vím, že nejlepší šance na získání jsou v Indii (Delhi) a v Thajsku (Bangkoku).


Ambasády Indická ambasáda v Praze je ve Valdštejnské ulici 6, asi 200 m od stanice Malostranská. Úřední hodiny jsou v pracovní dny od 8:15 do 12:30 hod. Tel. 02-5732 0255
Naše česká ( i slovenská ) ambasáda je v Delhi je na Niti Marg, 50M, New Delhi. Telefon je 0091-11- 611 02 05, 611 03 18 či 688 62 23. Úřední hodiny mají pondelí až čtvrtek od 10:00 do 12:00 hod.
Motorikša od New Delhi Railway St. stojí Rs.30, prý tam okolo jezdí taky státní žluto-zelený autobus č. 620.

Íránská ambasáda : Na Zátorce 18, Praha 6, Tel.: 02 - 37 23 73.
Česká ambasáda v Íránu : Mirza-Ye-Shiraziavenue, Ali Mirza Hassani Street 15, Teheran.
Íránská ambasáda v Indii : Barakhamba Road, New Delhi (pro zpateční vízum je potřeba 3 fotek a 1380 Rs., vystavení trvá 3 dní, otevřěno po-čt 9-13:30 a pá 13:30-16:30, údaj z 98)

Pákistánská ambasáda:

Změna:
Zastoupení u nás bylo zrušeno, nejbližší je teď v Polsku.
Staroscinska 1m 1/2, Warsaw, 02516, Polsko
Tel.: +48 22 8494808, fax: +48 22 8491160
Úřední hodiny: pondělí - pátek 9.00 - 16.00

Šmolíkova ulice č.1009, konečná autobusu 218 na Dědině, změněna uředních hodin : čt od 10 do 12 hod. Tel. 02 - 302 58 69.
Česká ambasáda v Pákistánu : Street 27, No. 49, Shalimar 6/2, Islamabad
Pákistánská ambasáda v Indii : Shanti Pat, New Delhi
otevřeno po-pá 9-11 pro podavaní žádostí a 12-13 pro vyzvedavaní víz (druhy den), dvě (nebo jedna?) fotka a 50 Rs, údaj 98

Pokud plánujete pokračovat z Indie do Nepálu, tady je adresa ambasády : Barakhamba Road, New Delhi. Vízum je na měsíc, potřebujete 3 fotky a 18 doláčů.
A pokud chcete v Nepálu chodit (a kdo asi nechce, že ?) je potřeba si v Kathmandu koupit "trekking permit" na adrese :Department of Immigration, Tridevimarg Thamel. Stojí v průměru 10 USD na týden. (Ceny se pohybují od 2 až do 100 USD za týden).


Povolení do různých oblastí Potřeba je do východních oblastí (Manipur, Mizoram, Arunachal Pradesh, Sikkim) .
V Indii je získate na adrese : Ministry of Home Affairs, South Block, New Delhi
Povolení je třeba i na Andamanské ostrovy - viz Víza.


Co nezapomenout Baterku či svíčku, dobrý visací zámek, repelent (pokud neplánujete spát někde v horách pod stanem a ne někde na jihu, klidně doma nechte moskytiéru), prášky na úpravu vody (pokud ji nebudete kupovat ), Raid do zásuvky proti komárům se naopak neztratí, deštník, elektrickou spirálu na vaření vody ....


Telefon Budky skoro neexistuji, volá se z malých kamrlíků s obsluhou, které jsou na každém kroku.
Jsou většinou označeny žlutou cedulí ISD-STD-PCO. Je dost míst odkud se dá faxovat. Minuta telefonu domů stojí okolo 60 Rs.
Zajímavost : V Delhi jsem viděl dva tyto "kamrlíky" odkud se dalo dokonce mailovat !


Časová zóna IST , Indian Standart Time je 5,5 hodiny od Greenwitche, což je v létě o 3,5 hodiny napřed od Čech a Moravy. Celá Indie má jednotný čas. Letní a zimní čas tu nemají.


Elektrika Napětí 220 V, ve většině hotelových pokojů jsou dvě zásuvky, jedna menší indická a jedna standartní standartní evropská. Elektrika dost často vypadává, a to denně a na pár hodin. Takže nezapomeňte svíčky!


Kuriozity Od Turecka na východ, pokud vubec najdete evropský styl záchodové mísy, je běžné házet použitý papír vedle do koše. Je to z to ho důvodu, že místní kanalizace nestíhá odvádět běžný odpad, natožpak s papírem... A v Pákistánu a Indii se tento problém řeší levou rukou a vodou (pravou rukou se totiž jí)...

V Íránu je velmi neslušné hlasitě smrkat.

Jestli se v Indii vedou dva kluci či muži za ruku, nejsou teplí. Jsou to prostě kamarádi či přátelé...asi si vynahrazují skutečnost, že s osobou opačného pohlaví by to bylo společensky nepřijatelné.

Nalezeno uprostřed pouště v deníčku přepravce (použivano jako reference) z Tafftanu do Quetty:
  • Josef Hruška - Vršovice - Fsv
  • Dan Augusta - Písek (mimochodem Ríšův bývalý spolužák)



Zpět letadlem Nejlevnejší společnosti, kterými se jde dostat domů jsou ruský Aeroflot nebo rumunský Tarom. První jmenovaný je levneší. V létě je třeba objednat letenku s 3 až 4 týdením předstihem, protože bývá dost narváno. Pozor, pokud poletíte s Aeroflotem, aby vaše zavazadlo nepřesahlo limit 20 kg! Za každé kilo navíc se tvrdě platí! Aeroflot letí na trase Delhi-Moskva-Praha. V létě 97 stála 12 050 Rs. (na černém trhu byl tehdy 1 USD za 37-42 Rs.). Zlevněné letenky se shání v Delhi v okolí Janpathu. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit (i mě byla doporučena od znamých) kancelář Tripsout Travels na Janpath 72/7. tel:332-2654, 372-2616. Majitelem je příjemný Sunny Budhaja. (kancelář se nachází po levé straně, asi tak 200 m směrem od Connaught Place.) Povídka od Ríšy pojednávající o tom, jak se létá s AEROFLOTEM je zde.


Očkování
-zdraví-
-léky-
Nechcete-li jít na očkování do hygienické stanice, dá se koupit injekce na hepatitidu v každé lékárně za pouhých 480 Kč (oproti 1015 Kč) a pak vám to píchne skoro každá doktorka..

A taky v na okresních hygienických stanicích je to levnejší.

Očkování není povinné, ale doporučená je proti tyfu, hepatitidě A, meningitidě.
Zkontrolujte si platnost očkování proti tetanu a TBC. Více se dozvíte na hygienické stanici
v Praze, v Rytířské ulici 12, tel. 02-28 32 699.

Očkování stojí následovně :

  • tyfus 495 Kč
  • hepatitida A - 2 injekce á 1015 Kč (platnost 1 rok, s další, třetí injekcí 10 let)
  • meningitida 200 Kč.
Údaje jsou z dubna 97.


Proti malarii jsme jako profylaxi jednou týdně brali LARIAM. Osm tablet za 770 Kč. ( Nyní je prý LARIAM na předpis zdarma. -léto 98)

Dále jsme s sebou vezli následující sbírku medikamentů :
(abecedně)

  • ALKOHOL - všech druhů, ale v přimeřeném množství, protože je ho nutné všechen spotřebovat před překročením iránských hranic.
  • ACYLPIRIN - teplota
  • BACTROBAN - to samé, ale do tropů
  • DEOXYMIKOIN - antibiotika
  • DURACEF - antibiotika
  • ENDIFORM -průjem
  • FRAMYKOIN - na rány, opruzeniny
  • GASTROGEL - na uklidnění žaludku
  • LARIAM - antimalarika
  • OPTHALMOSEPTONEX - oční kapky
  • PARALEN - bolest hlavy, teplota
  • PHARA X AQUA - prášky na úpravu pitné vody
  • REASEC -průjem
  • Hodně vitamínů - na doplnění vitamínů, kdybyste to nevěděli.
  • plus náplasti, obvazy a sterilní injekční jehlu a nevím co ještě ...
Cestou jsme mimo 40-tek horeček a průjmů ničím zvláštním netrpěli. .
Je dobré se nechat pojistit, z referencí vím, že nejsou problémy s VZP. Pojistění v Asii stojí myslím 14 Kč denně, což je jistě pakatelová položka ve srovnání s tím kolik by stálo ošetření čí hospitalizace v dobré nemocnici..



Odkazy



    http://www.lonelyplanet.com     Indie nyní dobře zpracovaná (angl.)
    http://www.meadev.gov.in         od ind.ministerstva zahraničí (angl.)
    http://www.hotwired.com
    http://www.wtgonline.com
    http://www.indiaonline.com
    http://www.indiaconnect.com

    http://www.adam.cz              všeobecné info (česky) - často nefunguje
    http://www.tours.cz                 všeobecné informace (česky)

    http://www.ui42.sk                  podobný cestopis (slovensky)-moc pěkný
    http://www.geocities.com        zatím nedokončený (slovensky)




Dobrý průvodce od   Odkaz na Lonely Planet.  - snad nejaktulizovanější ze všech LP průvodců


Kde sehnat mapy a průvodce? Specializovaná prodejna KIWI. Odkaz na Kiwi




Itálie 92 | Řecko & Turecko 93 | Turecko 94 | Velká cesta po USA 95 | Cesta do Indie 97 | Slovensko 98 | USA 99
Zatmění slunce 99 | Istanbul foťákem 99 | Peru a Ekvádor 2000 | Stopem Anatolií 2001 | Jižní Anglie 2002
Londýn 2002 | Barcelona 2002 | Indočínou 2003

Novinky/Domů| Plány| Odkazy| Slovníky| Zajímavosti| Vývoj stránek| Povídky | Sitemap
Napište mi | Navštěvní kniha
Přidat k oblíbeným
X-tras| CKS

uin 4726167
mik@centrum.cz

Všechna práva vyhrazena.
Mik (c) 1996-2013