Mikovy cesty po světě - stránky nezávislého cestování Poslední aktualizace:  Neděle, 9. května 2004 
Domů
Návrat na začátek.
Peru & Ekvádor 2000
Začátky
Jak to vše začalo.

Kdo jsme
Kdo jel tentokrát?

Naše rady
Spousta užitečných rad.

Deník
Jednoduchý popis cesty.

Topten
Co rozhodně nevynechat.

Mapy
Klikací mapy ze země Inků.

Fotky
Náhledy a fotky. K shlédnutí 73 fotek.

Koka
Něco málo o rostlině zvané koka.

Zajímavosti
Zajímavá "nej" z Peru

Malý pomocník



Ostatní

Napište, aktualizujte
E-mail - Chcete se poradit? Něco dodat?

Návštěvní kniha
Zapsat se? Okomentovat? Pochválit? Zkritizovat?...

Přidat k oblíbeným!
Kliknutím na odkaz přidáte tuto stránku k oblíbeným.

 
Měsíc v Jižní Americe

K O K A     V     P E R U

Sušené lístky koky koupíte v Peru (a jižní americe vůbec) na každém rohu. Menší sáček stojí 1 Sol. Přikupte ještě bílý prášek, nebo černou kuličku, což je vápenec, který pomáhá lépe uvolňovat alkaloidy v koce obsažené. V každé restauraci vám nabídnou koka čaj (mate de coca). Čaj si také můžete udělat vlastní, stačí vylouhovat koupené lístky. Trochu lístků si dáte do tváře, přidáte onen vápenec a žvýkáte. Zachvíli vám strne huba a jazyk... :)
Koka má mnoho pozitivních účinků na organizmus. Pomáhá překonat problémy s nadmořskou výškou (také jsou na to léky). Pomáhá odstranit únavu (pomatujete film MOTÝLEK? - jak Motýlek utíkal, žvýkal čerstvé listy koky na povzbuzení), povzbuzuje metabolismus, pomáhá unaveným hlasivkám, zažívání a působí protiprůjmově. Teda alespoň to tvrdí zadní obal z kokačaje co jsem si dovezl.
Ale pozor! Dovážet jak čaj, tak koku samotnou je zakázané! Já měl štěstí. Ačkoliv jsem obojí dovezl, prošel jsem letištní kontrolou - nebylo to ale bezproblémové - po zjištění, že se vracím z Peru, začaly otázky typu:"Vezete nějaké čaje nebo rostliny?", pak šly moje bágly na scaner a později ješte na osobní prohlídku, naštěstí neúspěšnou. Jiní ale takové štěstí nemají a už to dokonce šlo k soudu. Obvinění ale byli později zproštění obžaloby...

Zdroj: mik ;)
L Í S T K Y    K O K Y



K O K A

Keř rudodřev koka náleží k čeledi Erythroxylaceae a rodu Erythroxylum. Na jihoamerickém subkontinentu existuje 200 druhů, z nichž pouze dva mají listy s vysokým obsahem alkaloidu kokainu. K první sklizni dochází po dvou letech od vysazení.
Sklizně (mita) jsou do roka tři. Nejvydatnější je první (září - listopad). Podruhé se koka sklízí v období dešťů (prosinec - únor). Vzhledem k teplotě a vlhkosti by to měla být nejlepší sklizeň, při deštích však značná část listů opadá, a tak vynáší tato druhá sklizeň oproti první jen asi 80 procent. Kromě toho je také vystavena většímu riziku: nejsou-li listy usušeny do 24 hodin po otrhání, zčernají a ztratí tak část alkaloidu. Třetí sklizeň (březen - květen) představuje polovinu předchozí, ale s menším rizikem ztrát, neboť začíná období sucha.
Množství listů produkovaných ročně z jednoho hektaru je velmi proměnlivé a závisí především na nadmořské výšce, půdě a stáří rostliny. Nicméně se podle odhadů pohybuje mezi 400 až 1000 kilogramy.


Zdroj:
A.Delpirou/A.Labrousse-Koka, kokain, koks
H I S T O R I E

Nejstarší doklad o žvýkáni koky je starý téměř pět tisíc let. Inkové využívali rostlinu jako lék a rituální drogu. Koncem 16. století ji přivezl do Evropy španětský lékař Nicola Monardes, který byl později i jejím velkým propagátorem. Ve Starém světě ji později ještě výrazněji zpopularizoval italský neurolog Paolo Montagazza svým dílem O hygienických a medicínských přednostech koky, ve kterém popisoval psychedelické účinky drogy na vlastním těle a doporučil ji jako lék proti bolestem zubů a poruchám trávení. V roxe 1860 promoval německý chemik Albert Niemann na své fakultě s tématem „O nové zásadité látce v listech koky". Pro doposud neznámou sloučeninu jako první použil název kokain.
V roce 1863 si korsický chemik Angelo Mariani nechal patentovat své nové víno - mix sladkého moku a výtažku z koky. Mezi obdivovatele a časté konzumenty značky Vin Mariani patřili například Juies Verne, Henrik Ibsen, Sarah Bernhardtová či sochař Auguste Rodin. Roku 1884 vydává Sigmund Freud studii O koce, ve které popisuje působení drogy na vlastním těle a předkládá doporučení kokainu jako stimulantu při fyzickém a psychickém vyčerpání. Později drogu opěvuje pro její „zázračné" úspěchy při léčbě alkoholismu a poruch trávení. Látka byla pro své uklidňující účinky po dlouhou dobu používána jako běžné lokální anestetikum. Ve světě tolik oblíbená kokakola obsahovala ještě v roce 1903 čistý kokain a těšila se právě díky účinkům drogy obrovské oblibě. Zlaté „feťácké" časy kokainu nastupují až ve dvacátých letech 20. století, kdy se z okrajové drogy stává běžná součást společenského života vyšších a středních vrstev. Největší oblibu však kokain získává v 70. a 80. letech, kdy se nejen díky novým pašeráckým cestám a propracovanému systému distribuce,ale i módností užívání stává jednou z nejrozšířenějších a nejčastěji užívaných stimulačních látek.


Zdroj: Časopis TÝDEN
P R O D U K C E

Mezinárodní obchod s kokainem:

Peru 9 % světové produkce
Kolumbie     26 % světové produkce
Bolívie 65 % světové produkce


Itálie 92 | Řecko & Turecko 93 | Turecko 94 | Velká cesta po USA 95 | Cesta do Indie 97 | Slovensko 98 | USA 99
Zatmění slunce 99 | Istanbul foťákem 99 | Peru a Ekvádor 2000 | Stopem Anatolií 2001 | Jižní Anglie 2002
Londýn 2002 | Barcelona 2002 | Indočínou 2003

Novinky/Domů| Plány| Odkazy| Slovníky| Zajímavosti| Vývoj stránek| Povídky | Sitemap
Napište mi | Navštěvní kniha
Přidat k oblíbeným
X-tras| CKS

uin 4726167
mik@centrum.cz

Všechna práva vyhrazena.
Mik (c) 1996-2013